Żaluzje fasadowe są nowoczesnym, eleganckim produktem mocowanym na zewnątrz fasady budynku. Lekka i prosta budowa doskonale zafunkcjonuje w nowoczesnych obiektach architektonicznych, charakteryzujących się dużymi przeszkleniami.
Typy żaluzji fasadowych
Jednym z głównych elementów żaluzji fasadowych są poziome aluminiowe lamele. Są to odpowiednio ukształtowane płytki aluminiowe, których szerokość zależy od typu żaluzji. Występują w czterech szerokościach:
- S 70 – lamela o przekroju poprzecznym w kształcie litery S o szerokości 70 mm
- C 65 – lamela o przekroju poprzecznym w kształcie litery C o szerokości 65 mm
- C 80 – lamela o przekroju poprzecznym w kształcie litery C o szerokości 80 mm
- F 80 – lamela o przekroju płaskim w kształcie litery C o szerokości 80 mm (operowanie żaluzją w zakresie 180°)
- Z 90 – lamela o przekroju poprzecznym w kształcie litery Z o szerokości 90 mm
Lamele można podnosić i opuszczać, a także zmieniać kąt ustawienia, co pozwala na regulowanie dostępu światła i ciepła do wnętrza pomieszczeń. Wysokość pakietu złożonych lameli w pozycji podciągniętej jest różna w zależności od typu żaluzji i jej wysokości. Ta wielkość jest istotna z punktu widzenia architektonicznego, bowiem zwykle należy zostawić odpowiednio dużo miejsca nad oknem, aby zmieścić cały pakiet lamel.
Górna część żaluzji jest często zasłaniana elewacją lub zamknięta przez specjalnie dobrane osłony maskujące tzw. blendy. Istnieje możliwość dobrania osłony bocznej wspólnie z osłoną maskującą w kolorach zgodnych z paletą RAL.
Płynne sterowanie żaluzją fasadową
Otwieranie i zamykanie w zakresie 90° i 180° daje możliwość komfortowego ustawienia stopnia przenikania światła do wnętrza.
Sterowanie elektryczne przy pomocy silnika elektrycznego – zalecane Zastosowanie silnika elektrycznego niezbędne jest w konstrukcjach wielkogabarytowych, ze względu na ich ciężar. Silnik elektryczny jest standardowo umieszczony w środku rynny górnej. We wszystkich typach
żaluzji zewnętrznych stosowana jest ta sama rynna. Sterowanie żaluzjami można łączyć z sobą w zespoły. Jest to rozwiązanie korzystne z ekonomicznego punktu widzenia, gdyż jeden silnik może sterować dwoma lub większą liczbą żaluzji.
Możliwość współpracy z systemem automatyki pogodowej – zalecane.
Opcjonalnie można zastosować automatykę z możliwością podłączenia do inteligentnego systemu zarządzania fasadami dynamicznymi – interfejs użytkownika to prosty w obsłudze program PC.
Sterowanie ręczne przy pomocy mechanizmu korbowego.
Żaluzje są sterowane od wewnątrz pomieszczenia przy pomocy mechanizmu korbowego. Korba jest wyprodukowana z tworzywa sztucznego oraz aluminium i stali. Do sterowania żaluzją trzeba korbę wychylić z pozycji pionowej.
Żaluzja fasadowa – estetyka i funkcjonalność
Żaluzje fasadowe oferowane przez naszą firmę chronią wnętrze budynku przed nadmiernym jego nasłonecznieniem oraz poprawiają zewnętrzny wygląd obiektu. Montowane na dużych elewacjach działają jak izolator, który wpływa na odpowiedni rozkład temperatury w pomieszczeniu i pomaga w pracy klimatyzacji – nie obciążając jej. Między powierzchnią lamelową, a szybą wytwarza się bariera termiczna, czyli masa powietrza, która spowalnia wymianę ciepła. Dzięki czemu przy temperaturze 35°C na zewnątrz, można obniżyć temperaturę wewnątrz budynku nawet o 10°C.
Lekka i prosta konstrukcja aluminiowa.
Prowadnice, lamele oraz rynna dolna wykonane są z aluminium odpornego na czynniki atmosferyczne oraz dodatkowo zabezpieczone są wysokiej jakości lakierami. Ciężar własny żaluzji wynosi średnio 2-3 kg na m², i nie stanowi istotnego obciążenia dla konstrukcji budynku.
Wysoka klasa powłok lakierniczych
Lamele żaluzji pokryte są wysokiej jakości lakierami odpornymi na działanie warunków atmosferycznych i dostępne są w wybranych kolorach wg palety RAL. Istnieje możliwość zamówienia niestandardowych kolorów z palety RAL po wcześniejszym uzgodnieniu indywidualnych warunków realizacji zamówienia.
Ochrona przed hałasem i odporność na warunki pogodowe
Żaluzje fasadowe skutecznie zmniejszają natężenie hałasu, oraz posiadają dodatkowe stabilizatory w postaci bocznych prowadnic i stalowych linek w osłonie z PCV zabezpieczających elewację przed czynnikami pogodowymi.
Montaż
Wyróżnia się dwa podstawowe sposoby montażu żaluzji fasadowych: do ramy okna, konstrukcji fasady lub bezpośrednio do ściany. Decyzję o typie żaluzji fasadowej oraz sposobie jej montażu warto przewidzieć na etapie projektowania obiektu.
żaluzje fasadowe – systemy zewnętrzne. Bezpłatny pomiar i wycena.
Zapraszamy do kontaktu
telefonicznego bądź poprzez formularz kontaktowy dostępny
tutaj.
Zachęcamy do śledzenia naszego profilu na
Facebook’u